5 kontrollküsimust käsipagasiga reisijale

person Autor: Cabin Max

Käsipagas – 5 küsimust, mis enne lennupileti ostu läbi mõelda.

Tasuta käsipagas ei ole enam ammu lennupileti iseenesestmõistetav osa. Lennufirmade pagasireeglid muutuvad järjest keerulisemaks, mistõttu tuleb lendu valides neile suuremat tähelepanu pöörata. Väldi ebameeldivaid üllatusi lennujaamas lisanduvate trahvide või lisatasude näol ja vaata üle 5 kõige olulisemat aspekti, mis tuleks lennupiletit ostes üle kontrollida.

5 kontrollküsimust käsipagasiga reisijale
 

1.      Kõige olulisem – kas käsipagas üldse on hinnas?

Enamikul traditsioonilistest lennufirmadest võib käsipagasi endiselt pardale võtta, kuid leidub erandeid! Näiteks Ryanairi lendudel saab tavareisija tasuta pardale võtta ainult ühe väiksema käsipagasiühiku mõõtudega 40 x 20 x 25 cm, Wizzairil veidi suurema, 40 x 30 x 20 cm pagasi. Nendesse mõõtudesse mahuvad sülearvutikott, käekott, väike seljakott või reisikott, aga mitte tavapärane käsipagasi kohver. Kohvri lisamiseks tuleb osta juurde Priority-tase (Ryanairil alates 6 €/suund, Wizzairil alates 5 €/suund) või äraantav pagas (alates umbes 10 €/suund).

 

2.       Mitu ühikut käsipagasit on hinnas?

Enamikul maailma lennufirmadest on hinnas kaks ühikut käsipagasit – lisaks kohvrile ka üks väike isiklik ese (käekott, sülearvutikott, vihmavari, fotoaparaat vms). Tallinnast lendavate lennufirmade seas on sellisteks AirBaltic, Lufthansa, LOT, Finnair jt – kõik lubavad pardale tasuta võtta kaks eset. Odavlennufirmadel (nt Ryanair ja Wizzair) on ühe eseme piirang ning see üks ese peab olema väiksem kui käsipagasi kohver.

 

3.       Millised on valitud lennufirma käsipagasi mõõdud?

Paljud lennufirmad on kehtestanud enda mõõdud, mistõttu pead need alati üle kontrollima. Kui oled alles otsustamas, milline käsipagas valida, soovitame aluseks võtta AirBalticu mõõdud 55 × 40 × 23 cm, sest AirBaltic pakub Tallinnast või Riiast kõige soodsamaid ühendusi kõige rohkematesse sihtkohtadesse. Sama mõõt sobib ka Lufthansa, Finnairi, LOTi ja Easyjeti lendudel. Priority tasemega lennates sobivad need ka Ryanairi ja Wizzairi piirangutega.

NB! Pane pagasireegleid lugedes tähele, et ka rattad ja käepide loetakse mõõtude sisse! Kontrolliks saad pagasi lennujaamas asetada pagasi mõõtmise kasti.

 

4.       Käsipagasi kaal – kui palju on lubatud?

Kõige olulisem on tähele panna, et kaalupiirangusse peab mahtuma kogu käsipagas. See tähendab, et isegi kui lubatud on nii reisikohver kui ka käekott, peab nende kaal kokku jääma normi piiresse. Näiteks AirBalticu puhul ei tohi kohvri ja käekoti kogukaal ületada 8 kg (ehkki 11,99eurose lisatasu eest saab kaalupiirangut suurendada 12 kg-ni). Tavapärane kaalupiirang jääbki 8 ja 10 kilo vahele, LOT lubab 12 kg. Kõige sõbralikum on Easyjet, kes vähemalt hetkel käsipagasile kaalupiirangut ei sea.

 

5.       Kui palju sinu pagas tühjalt kaalub?

Käsipagasi puhul ei seisne peavalu tavaliselt mitte niivõrd pagasi mõõtudes, kuivõrd selle kaalus. Kõvakaanelised kohvrid kaaluvad tühjalt vabalt 2-4 kg, teinekord isegi rohkem. Kui reisid lennufirmaga, mis lubab käsipagasit kaasa võtta vaid 8 kg jagu, moodustab kohver üksi juba kuni pool lubatust. Kui soovid reisile võtta ka sülearvuti koos laadijaga, ei jää riiete ja muu jaoks praktiliselt mingitki varu.

Hea alternatiiv on valida lennuki käsipagasiks hoopis seljakott. See on tühjalt kergem kui paljud kohvrid, võimaldades sul rohkem asju kaasa võtta – vahet pole, mis lennufirmaga lendad.

Pühapäev Esmaspäev Teisipäev Kolmapäev Neljapäev Reede Laupäev Jaanuar Veebruar Märts Aprill Mai Juuni Juuli August September Oktoober November Detsember